KALENDARIUM WYDARZEŃ W 2014 ROKU


11.11.2014

96. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Tekst i zdjęcia: Admin

Narodowe Święto Niepodległości to w naszym kraju święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Święto ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 roku jako Święto Niepodległości. Przed II wojną światową obchodzone dwukrotnie, w 1937 i 1938 roku. Przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 roku jako Narodowe Święto Niepodległości. W Poznaniu obchody rocznicowe odzyskania niepodległości łączą się z imieninami ulicy Święty Marcin. Tradycją tego dnia jest przemarsz ulicami miasta barwnego korowodu i kiermasz rogali świętomarcińskich, których cukiernicy w tym dniu sprzedają każdego roku średnio około 250 ton.

Organizatorem uroczystości z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Poznaniu był Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek. Przed Mszą św. za Ojczyznę rozpoczynającą się w Poznańskiej Farze o godzinie 9:00 płk dypl. Jacenty Góral, Prezes Okręgu Wielkopolskiego Związku złożył kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującą się na ścianie Zamku Cesarskiego, od strony ulicy Św. Marcina. Obchody Narodowego Święta Niepodległości były kontynuowane na Placu Wolności, gdzie gen. Józef Dowbor-Muśnicki 6 stycznia 1919 roku złożył przysięgę: "W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego ślubuję, że Polsce, Ojczyźnie mojej, i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę". Po przemówieniu Wojewody Wielkopolskiego odczytano Apel Pamięci, po czym nastąpił pokaz grupy rekonstrukcyjne 7 DAK, którego głównym punktem był udany wystrzał z repliki armaty kawaleryjskiej, tzw. prawosławnej o imieniu "KASIA". Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych poprzedził defiladę pododdziałów, kończącą uroczystości na Placu Wolności, w których uczestniczył również mjr Marian Osada. Prezes Okręgu wraz z Wiceprezesem mjr. Jackiem Behrendtem uczestniczyli jeszcze późnym popołudniem w koncercie patriotycznym "Gaude Mater Polonia" w wykonaniu zespołu Spirituals Singers Band, który miał miejsce w Kościele Garnizonowym.

Delegacja Okręgu w składzie: płk Mieczysław Chęciński, mjr Jacek Behrendt i chor. Jan Stańczak na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Nekla Karola Balickiego wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości na terenie Nekli. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej wspólnie przez ks. Wojciecha Schejna, Proboszcza nekielskiej Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła oraz ks. Marcina Kotasa, Proboszcza poznańskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej uroczystości z udziałem władz gminy, samorządowców, licznych pocztów sztandarowych i delegacji, zaproszonych gości oraz mieszkańców były kontynuowane na nekielskim rynku. Po krótkiej modlitwie wygłoszonej przez obu księży i przemówieniu Karola Balickiego, delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Obchody rocznicowe na rynku uświetnił koncert Orkiestry Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy nie zapomnieli o tradycyjnych w Wielkopolsce rogalach świętomarcińskich. Tegorocznym obchodom towarzyszyła promocja publikacji Michała Pawełczyka pt.: "Ziemia Nekielska i jej mieszkańcy w I wojnie światowej. Lista ofiar". Spotkanie z autorem w Nekielskim Ośrodku Kultury poprowadził Tomasz Małecki, zastępca redaktora naczelnego "Wiadomości Wrzesińskich". Uroczystości zakończył występ uczniów Zespołu Szkół w Nekli nagrodzony gromkimi brawami...


Wstecz