KALENDARIUM WYDARZEEŃ W 2015 ROKU


6.11.2015

''TYDZIEŃ WĘGIERSKI'' W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 87 W POZNANIU

Tekst i zdjęcia: Admin

''Tydzień Węgierski'' to projekt zrealizowany w Szkole Podstawowej Nr 87 w Poznaniu podsumowujący tegoroczne obchody rocznicowe historycznych wydarzeń 1956 roku mających miejsce przed 59 laty, zarówno w czerwcu na ulicach Poznania jak i na przełomie października i listopada na ulicach Budapesztu, zainicjowany przez członków działającego na terenie szkoły pod opieką wiceprezesa Okręgu mjr. Jacka Behrendta Szkolnego Klubu Krótkofalowców SP3PGR, którzy już po raz trzeci zorganizowali polsko-węgierską akcję ''AWARD 1956''.

6 listopada, na uroczystość podsumowującą ''Tydzień Węgierski'' do Szkoły Podstawowej Nr 87 im. Stefana Żeromskiego przybyli: płk Jacenty Góral, prezes Okręgu Wielkopolskiego ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, kpt. Jerzy Grabus, weteran i uczestnik Powstania Poznańskiego Czerwca 1956, członek władz Okręgu Wielkopolskiego i poznańskiego Koła Nr 1 stowarzyszenia, dr Paweł Kornatowski i mgr Daniel Pap z Zakładu Filologii Ugrofińskiej Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uroczystość rozpoczęła witając przybyłych gości Pani dyrektor Agnieszka Mądrzak, po czym uczennice przybliżyły zebranym treść prezentowaną na wykonanych przez uczniów plakatach dotyczącą historii, kultury, osobliwości i atrakcji turystycznych oraz dnia dzisiejszego Węgier. Następnie z głośników popłynęła węgierska pieśń ''Ha én rózsa volnék'', do której uczniowie klasy drugiej wykonali taniec trzymając w dłoniach własnoręcznie wykonane wstążki w kolorach zapożyczonych z flagi narodowej Węgier: czerwonym, białym i zielonym. Koordynator projektu wiceprezes Okręgu mjr Jacek Behrendt, pomysłodawca polsko-węgierskiej akcji ''AWARD 1956'' i opiekun młodych krótkofalowców omówił przebieg tegorocznej akcji, podczas której nawiązano tylko w części poświęconej Powstaniu Węgierskiemu 1956 roku ponad 420 dwustronnych łączności z przedstawicielami 25 krajów. Społeczność szkolna i przybyli goście mogli zobaczyć na filmie wideo pracę swoich kolegów w charakterze operatorów klubowej stacji radiowej, która była aktywna w okresie od 17 do 25 października na falach krótkich eteru pod okolicznościowym znakiem wywoławczym SN1956PW. Za tę pracę trzech uczniów zostało uhonorowanych przez Panią dyrektor pięknymi dyplomami. Na zakończenie części oficjalnej spotkania na scenie po raz kolejny zaprezentowali się uczniowie klasy drugiej śpiewając po węgiersku piosenkę ''Józsi Bácsi a tanyán'', czym wzbudzili podziw u wszystkich obecnych na sali, a w szczególności u znających język węgierski. Dr Paweł Kornatowski dziękując za zaproszenie wyraził słowa uznania za podjęte przez uczniów w ramach ''Tygodnia Węgierskiego'' działania i wykonane prace oraz zaprezentowany program artystyczny. Do tych podziękowań przyłączył się również kpt. Jerzy Grabus.

W części nieoficjalnej goście z Zakładu Filologii Ugrofińskiej przyjęli zaproszenie i udali się na krótkie spotkanie z uczniami klasy II b, mając możliwość obejrzenia po drodze prezentowanych na szkolnym korytarzu wykonanych przez uczniów klas I-III gazetek poświęconych tematyce węgierskiej. Podczas spotkania w klasie uczniowie, tym razem a capella i całkowicie spontanicznie ponownie zaśpiewali piosenkę ''Józsi Bácsi a tanyán''. Goście podziękowali uczniom za trud włożony w przygotowanie całego przedsięwzięcia, a w odpowiedzi na zadawane pytania rodowity Węgier, Pan Daniel Pap kontynuował zapoczątkowany przez wychowawczynię Barbarę Zonkó na potrzebę tego projektu kurs języka węgierskiego. Podczas spotkania dyrekcji szkoły z gośćmi i koordynatorami projektu podjęto przy filiżance kawy lub herbaty decyzję o zamiarze kontynuowania w roku przyszłym, roku w którym będziemy obchodzić 60. rocznicę pamiętnych wydarzeń w historii Polski i Węgier zapoczątkowanej współpracy dotyczącej polsko-węgierskiej tematyki.


Wstecz