KALENDARIUM WYDARZEŃ W 2016 ROKU


9.04.2016

POZNAŃSKIE OBCHODY 6. ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

Tekst i zdjęcia: Admin

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny rozbił się prezydencki samolot Tu-154M. Na pokładzie maszyny było 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką zginęli ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, duchowieństwo, załoga i oficerowie Biura Ochrony Rządu. Polska delegacja leciała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. To tragiczne wydarzenie określane mianem katastrofy smoleńskiej istnieje w przestrzeni publicznej także jako ''tragedia lub zbrodnia smoleńska''. Ta katastrofa była drugą pod względem liczby ofiar katastrofą w historii polskiego lotnictwa i największą w dziejach polskich Sił Powietrznych.

Główne obchody szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się w Warszawie, w niedzielę 10 kwietnia. Poznaniacy za sprawą Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej im. generała pilota Andrzeja Błasika uczcili pamięć ofiar dzień wcześniej, w sobotę 9 kwietnia. Uroczystości, w których brała udział także delegacja wielkopolskich struktur Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na czele z wiceprezesem Okręgu mjr. Jackiem Behrendtem rozpoczęła o godz. 17:00 Msza św. za ojczyznę i ofiary katastrofy smoleńskiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Po nabożeństwie uczestnicy w marszu milczenia przeszli pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie obchody rocznicowe z udziałem wojskowej asysty honorowej były kontynuowane. Tutaj kolejno głos zabrali: w imieniu organizatora Maria Zawadzka, w imieniu Prezydenta RP wojewoda Zbigniew Hoffmann, w imieniu parlamentarzystów poseł PiS na Sejm RP Tadeusz Dziuba, w imieniu Akademickiego Klubu Akademickiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego prof. Stanisław Mikołajczak oraz w imieniu Związku Sybiraków w Poznaniu Józef Bancewicz. Po odczytaniu Apelu Pamięci z wyszczególnieniem wszystkich 96 ofiar katastrofy sprzed sześciu laty przybyłe delegacje i uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze. W imieniu Okręgu Wielkopolskiego ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego kwiaty złożyli kpt. Jerzy Grabus i kpt. Edwin Smykowski wraz z małżonką. Na zakończenie uczestnicy poznańskich obchodów katastrofy smoleńskiej odśpiewali ''Rotę''.

Była to niestety kolejna w tym roku uroczystość, na której nie było nikogo z poznańskich przedstawicieli władz naczelnych naszego Stowarzyszenia reprezentowanych przez prezesa płk. Stanisława Tomaszkiewicza.


Wstecz