KALENDARIUM WYDARZEŃ W 2018 ROKU






8-10.04.2018

OBCHODY ÓSMEJ ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

Tekst: Admin

Zdjęcia: Admin, Andrzej Karczmarczyk, Jacenty Góral

Katastrofą smoleńską określa się katastrofę polskiego samolotu Tu-154M, do której doszło w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST). Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Katastrofie uległ wojskowy samolot Tupolew Tu-154M Lux nr boczny 101, należący do 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

W Poznaniu uroczystości upamiętniające ww. tragiczne wydarzenie sprzed ośmiu laty rozpoczęły się za sprawą ich głównego organizatora Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej już w niedzielę 8 kwietnia, gdyż w zaplanowanych na 10 kwietnia w Warszawie ogólnopolskich obchodach zamierzają wziąć udział także liczni uczestnicy poznańskich uroczystości. Po Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przez ks. prof. Dominika Kubickiego i ks. kan. Tadeusza Magasa jej uczestnicy, w tym także przedstawiciele naszego stowarzyszenia na czele z prezesem płk. Jacentym Góralem, w marszu milczenia udali się pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie z udziałem wojewody Zbigniewa Hoffmanna i wojskowej asysty honorowej uroczystości były kontynuowane...

Następnego dnia, w poniedziałek 9 kwietnia na terenie lotniska wojskowego w Krzesinach, jako stowarzyszenie uczestniczyliśmy poprzez swoich przedstawicieli w osobach prezesa płk. Jacentego Górala i wiceprezesa mjr. Jacka Behrendta w uroczystości złożenia kwiatów pod jedyną w Poznaniu tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz pod pomnikiem dowódcy Sił Powietrznych gen. Andrzeja Błasika. Tablica oraz pomnik zostały odsłonięte przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w 2016 roku, w trakcie centralnych obchodów Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych w Poznaniu. Pierwsza Dama Maria Kaczyńska w 2006 roku została matką chrzestną pierwszego polskiego samolotu F-16, któremu zostało nadane imię "Jastrząb". W tym dniu na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, pod tablicą i pomnikiem upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej wieńce i kwiaty złożyli oraz zapalili znicze wojewoda Zbigniew Hoffmann wraz z dowódcą 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Jackiem Pszczołą, delegacje 31. BLT na czele z dowódcą Bazy płk. pil. Rafałem Zadenckim oraz Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej im. generała pilota Andrzeja Błasika.

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej na terenie Warszawy w dniu 10 kwietnia, w których także uczestniczyli przedstawiciele Wielkopolskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w osobach płk. Jacentego Górala i ppor. Przemysława Sytka trwały cały dzień. Jeszcze na długo przed uroczystością odsłonięcia na pl. Piłsudskiego Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej delegacja mieszkańców Poznania i Wielkopolski złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz pod tablicami pochodzących z Wielkopolski żołnierzy wyklętych, stanowiących część Panteonu - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, upamiętniającego ofiary stalinowskich represji w Polsce po II wojnie światowej. Nasi przedstawiciele, obok wielu tysięcy Polaków stojąc w tym dniu na pl. Piłsudskiego uczestniczyli w głównej części państwowych obchodów, których gospodarzem był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, polegającej na odsłonięciu pomnika autorstwa Jerzego Kaliny oraz odsłonięciu kamienia, przed budynkiem Garnizonu Warszawa, gdzie stanąć ma pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uczestniczyli oni także w Mszy św. za wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem odprawionej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz przemarszu na trasie pl. Zamkowy - Krakowskie Przedmieście - ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza - pl. Piłsudskiego, kończącego po godzinie dwudziestej drugiej całość uroczystości.


Wstecz