KALENDARIUM WYDARZEŃ W 2022 ROKU


4-6.03.2022

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA EDYCJA KAZIUKA WILEŃSKIEGO W POZNANIU

Tekst: Admin

Zdjęcia: Admin, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Kaziuk Wileński to jarmark odpustowy ku czci św. Kazimierza Królewicza z rodu Jagiellonów. Jego geneza sięga 1602 roku, kiedy to papież Klemens VIII ogłosił księcia Kazimierza Jagiellończyka świętym. Początek samego jarmarku wiąże się jednak z uroczystym przeniesieniem relikwii świętego do katedry wileńskiej w 1636. Od tego czasu co roku hucznie obchodzi się rocznice przeniesienia relikwii. Współcześnie święto to trzydniowy kiermasz, który odbywa się w różnych miejscach miasta z występami artystycznymi. Kaziuki obchodzi się już nie tylko w Wilnie, ale również w innych miastach na Litwie, a także np. w Grodnie na Białorusi. Obecnie kiermasze organizowane są także w wielu polskich miastach Szczecinie czy Białymstoku, ale także już po raz dwudziesty dziewiąty w Poznaniu za sprawą Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Oddział w Poznaniu.

Tegoroczne uroczystości 29. Kaziuka Wileńskiego w Poznaniu zaingurowało w piątek 4 marca 2022 roku otwarcie wystawy "Kresy w fotografii Wielkopolan. Wilno i Poznań w ich życiu i twórczości - w 200. rocznicę narodzin romantyzmu polskiego", którego w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w imieniu Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego dokonała Wicewojewoda Aneta Niestrawska. Przygotowana wystawa ukazuje związki Wilna i polskich romantyków z Wielkopolską, a w jej otwarciu reprezentując nasze stowarzyszenie wziął udział prezes płk Jacenty Góral.

Główna część tegorocznego Kaziuka w Poznaniu miała miejsce w niedzielę 6 marca i rozpoczęła ją o godzinie 10:00 Msza święta w intencji św. Kazimierza Królewicza, której w kościele Farnym z udziałem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej ''Poznańskie Słowiki'' pod dyrekcją Macieja Wielocha przewodniczył ks. bp Jan Glapiak. O godzinie 11:30 zebrani po raz pierwszy na Placu Wolności mogli wysłuchać opowieści Krzysztofa Styczyńskiego i Tadeusza Jeziorowskiego o dynastii Jagiellonów. Tuż po godzinie 12:00 odegrano hejnały poznański i wileński, a o godzinie 13:00 ogłoszono laureata nagrody ''Żurawiny'', którą w 2022 roku decyzją Kapituły został uhonorowany Józef Szyłejko, prezes Zarządu Głównego TMWiZW. Na scenie zaprezentowały się: Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Zespół Folklorystyczny ''Wielkopolanie'' oraz Orkiestra Dęta Miasta Poznania przy MPK Poznań. Tegoroczny Kiermasz Kaziukowy na Placu Wolności był aż do godziny 16:30 okazją do spróbowania i kupienia takich przysmaków jak, czarny chleb wileński, obwarzanki, wyroby mięsne czy cepeliny. Nie zabrakło także palm wielkanocnych, wyrobów rękodzieła ludowego czy serduszek kaziukowych, a także naszego wiceprezesa mjr. Jacka Behrendta i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej mjr. Władysława Opiata.


Wstecz